COMPUTING > Cloud Servery > Import a export cloud servera > Inštalácia operačného systému z virtuálneho CD-DVD na cloud server s vlastnou šablónou

8.2.1 Inštalácia operačného systému z virtuálneho CD-DVD na cloud server s vlastnou šablónou Cloud Server Pro service guide

Na akýkoľvek cloud server môžete kedykoľvek nainštalovať z virtuálneho CD-DVD nový operačný systém. Avšak, ak chcete nainštalovať operačný systém z virtuálneho CD-DVD, odporúčame vytvoriť nový cloud server, aktivovať možnosť "Importovať z FTP" a následne nestiahnuť žiadny obraz disku na prvý pevný disk.

Tu je postup:

1 - Aktivujte FTP priestor

Je potrebné aktivovať FTP priestor v datacentre, kde chcete vytvoriť cloud server.

2 - Nahrajte ISO soubor do FTP priestoru

Po aktivácii FTP môžete použíť FTP klienta (napr. FileZilla, CoreFTP, Cyberduck, ...) na nahranie ISO súboru do FTP. Zohľadnite pritom prípustné formáty, ktoré je možné použiť.

3 - Vytvorte cloud server importom z FTP

Prihláste sa do FORPSI Control panelu a vytvorte cloud server. Pri výbere operačného systému kliknite na "Importovať z FTP".

Kliknite na "Aktivovať".

Potom zadajte len veľkosť primárneho disku, ale k disku nepripojujte žiadny obraz.

Potvrďte vytvorenie cloud servera.

4 - Nahrajte súbor ISO na virtuálnu CD/DVD mechaniku

V tejto chvíli je potrebné nahrať ISO súboru (predtým nahraný do FTP priestoru) na virtuálnu CD/DVD mechaniku cloud servera. Prejdite na stránku technických detailov cloud servera (cez tlačidlo "Spravovať"). Prejdite k časti "Virtuálna CD/DVD mechanika" a kliknite na "Pripojiť".
Otvorí sa okno so zoznamom obrazov vo vašom FTP priestore.

Vyberte ISO obraz disku, který si přejete nahrať pomocou virtuálnej CD/DVD mechaniky a potvrďte.
Počkajte na dokončenie procesu nahrania súboru. Po dokončení bude ISO súbor zobrazený vo virtuálnej CD/DVD mechanike.
Vzhľadom na to, že sa jedná o inštalačné CD/DVD, odporúčame vám uistiť sa, že ISO obraz na CD/DVD je bootovací.
Ak nemáte ISO obrazy pre OS Linux/Ubuntu/Debian, odporúčame vám si ich zadarmo stiahnuť z webu.
Ak potrebujete ISO obrazy pre OS Windows, Microsoft ponúka verzie na stiahnutie pre zákazníkov s účtom Technet. Pripomíname, že Microsoft vyžaduje, aby ste si nainštalovaný OS aktivovali do 30 dní.

5 - Vypnite cloud server

Vypnite cloud server. V závislosti na použitom hypervízore a Tools možno nebude možné zastaviť cloud server bez operačného systému cez funkciu "Vypnúť", v takom prípade je jediným spôsobom vypnutia "Vynutené vypnutie".

6 - Pripojte sa na cloud server cez zotavovaciu konzolu

Zotavovacia konzola je jediný nástroj, cez ktorý sa v túto chvíľu bude možné pripojiť na vytvorený cloud server. Cloud server v tejto chvíli nemá verejnú IP adresu a nie je pripojený do siete, tým pádom sa naň nie je možné pripojiť štandardným spôsobom (cez RDP, SSH, VMware vSphere Client. VMware vSphere Web Client a Applet RDP/SSH).

7 - Zapnite cloud server z virtuálnej CD/DVD mechaniky

Teraz je potrebné sa pripojiť na cloud server a nainštalovať OS. Hyper-V aj VMware majú pri starte na HD nastavenú prioritu poradia bootovania na CD/DVD. Tým pádom stačí spustiť cloud server a pokračovať v inštalácii z virtuálnej CD/DVD mechaniky.

• Reštartujte cloud server

Spustite cloud server z Control panelu.

• Pripojte sa na cloud server cez zotavovaciu konzolu

Pripojte sa na cloud server zo zotavovacej konzoly.

8 - Inštalujte operačný systém

Pomocou Zotavovacej konzoly teraz môžete inštalovať operačný systém. V závislosti na inštalovanom OS bude možno vyžadovaný opakovaný reštart.

9 - Vypnite cloud server

Po dokončení inštalácie vypnite cloud server.

10 - Vysuňte virtuálnu CD/DVD mechaniku

Po dokončení inštalace OS je potrebné odpojiť disk (ISO soubor) od virtuálnej CD/DVD mechaniky: nezabudnite uskutočniť tento krok - zabránite tým tomu, aby sa cloud server opäť inštaloval z virtuálného CD/DVD pri ďalšom štarte.
Nahraný obraz odpojíte tak, že v Control paneli prejdete na stránku detailov cloud servera a tam v časti "Virtuálna CD/DVD mechanika" kliknete na tlačidlo "Odpojiť".

11 - Reštartujte cloud server

Reštartujte cloud server, ktorý teraz nahrá nainštalovaný OS.

12 - Pripojte sa na cloud server cez zotavovaciu konzolu

Teraz je na cloud serveri funkčný OS, ale vzhľadom na to, že nie je pripojený k externej sieti a nemá verejnú IP adresu, je možné sa k nemu pripojiť len cez zotavovaciu konzolu.
Pre aktiváciu pripojenia cloud servera postupujte takto:

• Nakonfigurujte prihlasovacie údaje (meno a heslo)

Je potrebné nastaviť prihlasovacie údaje (meno a heslo) tak, aby ste mohli na pripojenie ku cloud serveru používať bežné spôsoby pripojenia (RDP, SSH).

• Pridelte verejnú IP

• Nakonfigurujte sieťovému adaptéru pridelenú verejnú IP adresu

Potom, čo ste cloud serveru pridelili verejnú IP adresu, je treba nastaviť pripojenie cez sieťový adaptér. V závislosti na nahranom OS postupujte podľa relevantného návodu:
- Windows
- Linux
- Linux Debian / Ubuntu
- Linux openSuse

• Aktivujte vzdialené pripojenie pre pripojenie cez RDP (pri Windows cloud serveri)

Ak vytvárate cloud server s OS Windows, je potrebné aktivovať vzdialené pripojenie tak, aby bolo možné sa pripojiť cez RDP.

• Odstráňte nastavenie šporič obrazovky, stand-by, hibernácia, atď...

Pripomíname vám, že je potrebné odstrániť tieto nastavenia, aby bolo možné sa na cloud server pripojiť obvyklými spôsobmi. Ak niektoré tieto nastavenia neodstránite, vždy bude možné sa ku cloud serveru pripojiť cez zotavovaciu konzolu.

• Inštalujte Tools hypervízora

Tools hypervizora môžu byť užitočné pri správe vášho virtuálneho stroja. Odporúčame ich inštaláciu.
 
 Ak potrebujete s nastavením poradiť alebo pomôcť, kontaktujte, prosím, našu Zákaznícku podporu.
See also
Správa FTP účtu (virtuálne disky)
Zotavovacia konzola
Vypnutie cloud servera